ეს წიგნი ცდილობს ამგვარი ქრისტიანობა გაგვაცნოთ და ამავე დროს გირჩიოთ – დაეუფლოთ მას!
წიგნის წაკითხვა            გადმოწერა
გაიქეცი, პატარავ, გაიქეცი
“გაიქეცი, პატარავ, გაიქეცი” – ნიკი კრუზის ცხოვრების ისტორიაა. ეს ღირსშესანიშნავი წიგნია. იგი შეიცავს ტრაგედიის, ძალადობის და ინტრიგის ყველა ელემენტს და ყველა სხვა კომპონენტთაგან უდიდესს იესო ქრისტეს სახარების ძალას. მისი პირველი თავები ბნელ და ცუდის მომასწავებელ ფონს ქმნის ამ უჩვეულო ისტორიის ამაღელვებელი დასასრულისთვის.
ნიკი კრუზი, ეს ახალგაზრდა კაცი დღეს აშშ-ის ახალგაზ- რდობის მნიშვნელოვან ნაწილზე ახდენს ზეგავლენას. ქვეყნის უფროსი ასაკის მოსახლეობას უკვე აღარ ძალუძს იგნორირება გაუკეთოს ახალგაზრდა თაობას და მარცხს, რომელსაც ისინი მეოცე საუკუნის პრობლემების წინაშე განიცდიან. ახალგაზ- რდები ცხოვრების აზრს ეძებენ. დრომოჭმული ჩვენი სოციალ- ური ტაბუ მათ არ იზიდავს. ისინი ჭეშმარიტებას ითხოვენ რელიგიაში, სიწრფელეს პოლიტიკაში და საყოველთაო სამარ- თლიანობას. იმედის მომცემი კი ამ მილიონობით “ახალი სი- ცოცხლის” შესახებ (რომელთა რაოდენობა 1970 წლისთვის ზრდასრული მოსახლეობის რიცხვს გადააჭარბებს), მათი და- ჟინებული ძიებაა პასუხების მისაღებად. ჩვენი უნივერსიტეტის ასობით სტუდენტთან შეხვედრისას ჩემზე უდიდეს შთაბეჭ- დილებას ახდენს მათი წყურვილი ჭეშმარიტების, სიმართლისა და წრფელი პასუხების მიმართ.
ჩვენს გეტოებში მცხოვრები ახალგაზრდათა ნაწილი დაუღალავად მოითხოვს სამართლიანობას საზოგადოების მხრიდან და ისინი მართლებიც არიან. ზოგიერთი მათგანი ძალადობის მესვეურთა და ბრბოს მართველობის ზეგავლენის ქვეშ ექცე- ვა, ამიტომ ვანდალიზმისა და ძარცვის მორევშიც ადვილად ინთქმება. ნიკი კრუზი ბრწყინვალე მაგალითია იმისა, რომ დაუდგრომელ ახალგაზრდობას შეუძლია არსებობის არსი და მიზანი ქრისტეში ჰპოვოს.
ჩვენს მიერ მოწყობილ შეხვედრებზე დამსწრეთა თითქმის ნახევარი ასაკით ოცდახუთ წელს ქვემოთაა. ისინი გასართობად არ მოდიან, არამედ მათ ჭეშმარიტებისა და მიზნის ძიების სურვილი ამოძრავებთ და ასობით მათგანი იესოს ძახილს გულწრფელად ეხმაურება.
“გაიქეცი, პატარავ, გაიქეცი” _ ამაღელვებელი ისტორიაა! ვიმედოვნებ, ამ წიგნს უამრავი მკითხველი ეყოლება და ისი- ნი, ვინც მას წაიკითხავენ, იმ ქრისტეს შეიცნობენ, რომელმაც ნიკი კრუზის დაცარიელებული, ამბოხებული გულის შეცვლა შეძლო და იგი მისი დროის ქრისტიანულ ლეგენდად აქცია.
ძირითადი ღვთისმეტყველური დებულებები
სახარების რწმენის ქრისტიანთა ეკლესიის მოძღვრებისა და ქრისტიანული ცხოვრების პრაქტიკის საფუძვლებს ბიბლია, წმინდა წერილი წარმოადგენს. ეკლესიის მოძღვრება სამოციქულო ტრადიციებზეა დაფუძნებული და წინა თაობების ეკლესიურ გამოცდილებებს ითვალისწინებს. ბიბლია ერთადერთი ჭეშმარიტი კრიტერიუმია რწმენის საკითხებში, რომელთა თანახმადაც ეკლესიის ყველა დოქტრინების შემოწმება ხდება. ჩვენ გვწამს, რომ ქრისტიანებისთვის წმინდა წერილი ყოველთვის ფუნდამენტალურ ჭეშმარიტებად და უმაღლეს სტანდარტად დარჩება, რომლის მიხედვითაც ადამიანური ქცევები და მორალი იზომება. ქრისტიანებმა თავიანთი რწმენა და ცხოვრება ყოველთვის წმინდა წერილს უნდა შეადარონ. (მათე 5:18; იოანე 10:35).
სახარების რწმენის ქრისტიანთა ეკლესია თავის თავს ხედავს, როგორც ნაწილს მსოფლიო ეკლესიისა, რომელიც აერთიანებს მორწმუნეებს, რომელთაც სწამთ იესო ქრისტე, როგორც მხსნელი და უფალი. ეკლესია აერთიანებს ადამიანებს მათი რასის, ეროვნების, სქესის, ასაკისა და სოციალური კუთვნილებისაგან დამოუკიდებლად.
ეკლესია დედამიწაზე ღმერთის ნებას ასრულებს ღვთის სასუფევლის დამკვიდრების მიზნით. მიმართულია ქრისტე იესოში რწმენის მეშვეობით ადამიანთა გადარჩენისა და წმინდა წერილის შესაბამისად მათი ცხოვრების შეცვლისაკენ.
ღმერთი
ჩვენ გვწამს, რომ არსებობს ერთადერთი ჭეშმარიტი, ცოცხალი, მარადიული, უცვლელი, ყოვლადძლიერი, სამართლიანი, მოწყალე და წმინდა ღმერთი, რომელიც პატივისცემის, მოწიწების, სიყვარულისა და ნდობის ღირსია. ღმერთი სამპიროვანია: მამა, ძე და სულიწმიდა (გამოს. 3:14; ოს. 12:5 მათ. 28:19-20)
ქვეყნიერების შექმნა
ჩვენ გვწამს, რომ ღმერთი სამყაროს შემოქმედია. მის მიერაა შექმნილი ცა, მიწა და ყოველივე რაც ცოცხალია. მან ადამიანი თავის ხატად და მსგავსად შექმნა (დაბ. 1:2; 5:1-2; 4მეფ. 19:5). ადამიანი ღმერთის სადიდებლად შეიქმნა. მას ურთიერთობა უნდა ქონდეს ღმერთთან, მასთან ერთად და მისთვის იშრომოს და ამ ყოველივეში უმაღლესი კმაყოფილება ჰპოვოს.
ცოდვით დაცემა
ჩვენ გვწამს, რომ ადამიანის დახსნა ცოდვის ძალაუფლებისგან შესაძლებელია მხოლოდ იესო ქრისტეს მადლის მეშვეობით, რომელიც ღმერთმა ცოდვების გამოსასყიდ მსხვერპლად მოავლინა წუთისოფელში. იესო ქრისტემ თავის თავზე აიღო ადამიანის ცოდვილი ბუნება, მაგრამ თვითონ არცერთი ცოდვა არ ჩაუდენია. ჯვარზე სიკვდილით ის ჩვენი ცოდვების გამო დაისაჯა. მან გაგვამართლა ღმერთის თვალში და შეგვარიგა მასთან. იესო აღსდგა მკვდრეთით და ახლა იგი ცოცხალია. იგი არის ჩვენი მხსნელი და უფალი. დახსნა დაუმსახურებელი საჩუქარია ღმერთისგან. მას ადამიანი რწმენის მეშვეობით იღებს (ეფეს. 2:5; 1კორ .3:5-7; იოან. 3:16; 1:1-4; ებრ. 4:14).
რწმენისაკენ მოქცევა და სიცოცხლე ღმერთთან ერთად
ჩვენ გვწამს, რომ რწმენისკენ მოქცევა ხდება ადამიანის მიერ ცოდვების მონანიების შედეგად, რომელიც იშვება ზეციდან, იღებს გამართლებას და ღმერთს ურიგდება. ამ მოქმედების შემდეგ იგი უფალთან ერთად იწყებს ახალ წმინდა ცხოვრებას (იოან. 3:3; 2კორ. 5:17).
ჩვენ მიგვაჩნია, რომ ადამიანმა მონანიება პირადი გადაწყვეტილების საფუძველზე უნდა გააკეთოს. უარი თქვას საკუთარ ცოდვილ ბუნებაზე და რწმენით აღიაროს იესო ქრისტეს სამართლიანობა. ამ გადაწყვეტილების მიღება ღმერთის სულის შთაგონებით ხდება (საქ. 3:19). ჩვენ გვწამს, რომ რწმენა არის როგორც უფლის ჭეშმარიტი სიტყვის მიღება და აღიარება, ასევე ადამიანის მიერ გაცნობიერებული გადაწყვეტილება, რომელსაც იგი ღმერთთან რეალურ ურთიერთობამდე მიჰყავს (საქ. 16:31; რომ. 10:4).
მორწმუნეების ცხოვრება ეკლესიაში
ჩვენ გვწამს, რომ ეკლესია არის ქრისტეს სხეული, იმ ადამიანებისაგან შემდგარი, რომლებიც იღებენ იესო ქრისტეს, როგორც თავიანთ ერთადერთ მხსნელს, რომლებთაც სწამთ მისი მსხვერპლი და მისი სისხლი, როგორც ცოდვისაგან გამოსასყიდი საშუალება და რომლებიც მას უფლად აღიარებენ (1კორ.12:27; გალატ. 3:28).
ჩვენ გვწამს, რომ წყლით ნათლობა გარეგნული მოქმედებაა და სიმბოლურად გამოხატავს ადამიანის შინაგან ცვლილებებს, რომელიც ცოდვას მოუკვდა და ახალი სოცოცხლისათვის ქრისტეში აღსდგა (რომ. 6:4; საქ. 3:38).
ჩვენ გვწამს, რომ სულიწმიდით ნათლობის ნიშანი, რომელიც ორმოცდამეათე დღეს მოციქულებმა განიცადეს უცხო ენებზე ამეტყველებით, დღესაც აქტუალურია. სულიწმიდით ნათლობის დამადასტურებელია აგრეთვე მორწმუნეთა ავსება სულიერი ძალით სახარების საქადაგებლად. ჩვენ გვწამს, რომ იესო ქრისტემ გაგზავნა მორწმუნეები რათა ყველა ადამიანისათვის გამოეცხადებინათ კეთილი უწყება იმის შესახებ, რომ ის მათი ცოდვებისათვის მოკვდა, მათი გამართლებისთვის აღსდგა და დღესაც ცოცხალია. იგი არის ყოველი მისი მორწმუნის მხსნელი და უფალი, რომელთაც აძლევს სულიწმიდის ძალას (მარკ. 16:15).
ჩვენ გვწამს, რომ ღმერთის სიტყვის დასამოწმებლად, ეკლესიის დასაფუძნებლად და სახარების საქადაგებლად მორწმუნის ცხოვრებაში სულიერი ნიჭების გამოვლინება ხდება (მარკ. 16:17-18; 1კორ. 12-13)
ვაღიარებთ, რომ ჩვენი სულის, სამშვინველის და სხეულის ჯანსაღად ყოფნა ღმერთის ნებაა. სახარებაში მრავლადაა მაგალითები იესოს მიერ ადამიანთა განკურნებებისა, რომელმაც სამოციქულო ეკლესიაშიც ჰპოვა გაგრძელება. განკურნების მსახურება ეკლესიისთვის დღესაც აქტუალური რჩება (მარკ. 6:56; ეს. 53:5; 1პეტ. 2:24).
ქრისტეს მეორედ მოსვლა და მარადიული სიცოცხლე
ჩვენ გვწამს, რომ ქრისტე მეორედ მოვა დედამიწაზე, რათა ქრისტეში განსვენებულები აღადგინოს მკვდრეთით და ცოცხლად დარჩენილები კი ზეცაში აიყვანოს. ჩვენ გვწამს, რომ მორწმუნეებს მარადიული სიცოცხლე ექნებათ ღმერთთან თანდასწრებაში, ხოლო ცოდვილებს საუკუნო სასჯელი ელოდებათ.
სახარების რწმენის ქრისტიანთა ეკლესია და ერი
წმინდა წერილებში ხშირადაა საუბარი სხვადასხვა ერების შესახებ. ეკლესია წმინდა წერილის თანახმად მორწმუნეებს ეთნიკური ნიშნის მიხედვით ერთმანეთისაგან არ განასხვავებს. ბიბლია ამბობს: ,,… არ არის განსხვავება იუდეველსა და წარმართს შორის, ვინაიდან ერთი უფალი არის ყველაზე; ის უხვია ყველასათვის ვინც მას მოუხმობს” (რომ. 10:12). სიტყვა ერის თანამედროვე გაგება ორი მიშვნელობით გამოიყენება:
1) ერი, ადამიანთა ისტორიულად მოწყობილი მდგრადი ერთობა, რომელიც მათი ტერიტორიის, ეკონომიკური კავშირების, სალიტერატურო ენის, კულტურულ თავისებურებებისა და სულიერი სახის ფორმირების პროცესში წარმოიშვა. ე.ი, როგორც ეთნიკური ერთობა.
2) ერი, გარკვეული სახელმწიფოს მოქალაქეები, სახელმწიფოს მოსახლეობა, ქვეყნის მცხოვრებნი.
იესო რომის იმპერიის ქვეშევრდომი იყო, ამიტომ კეისრის კუთვნილ ხარკსაც იხდიდა (მათ. 22:16-21). პავლე მოციქული თავის წერილებში ამბობს, რომ დაბადებით ებრაელთაგან ებრაელია, ხოლო მოქალაქეობით კი რომაელი იყო (საქ. 22:25-29).
ქრისტიანული პატრიოტიზმი
პატრიოტიზმი საკუთარი სამშობლოს მიმართ სიყვარული და ერთგულებაა, რაც ქვეყნის ინტერესებისათვის გმირობის ჩადენასა და მსხვერპლის გაღებისათვის მზადყოფნას ნიშნავს. ქრისტიანი მოწოდებულია უყვარდეს თავის სამშობლო, რომელსაც ტერიტორიული საზღვრები გააჩნია. იგი აგრეთვე იმ ადამიანებისადმი სიყვარულისთვისაც არის მოწოდებული, რომელნიც ამ ტერიტორიაზე ცხოვრობენ, მათი აღმსარებლობის, სოციალური სტატუსის, რასობრივი თუ ეთნიკური კუთვნილების მიუხედავად.
ქრისტიანის პატრიოტიზმი მოქმედი უნდა იყოს. ეს მჟღვნდება მტრისაგან მამულის დაცვაში, ქვეყნის საკეთილდღეოდ შრომაში, ეროვნული ცხოვრების მოწყობისათვის ზრუნვაში, მათ შორის, სახელმწიფოს მართვაში მონაწილეობის გზით.
სახარების რწმენის ქრისტიანთა ეკლესია და სახელმწიფო
სახელმწიფო ღმერთის მიერ დადგენილი ინსტიტუტია, რომლის მიზანსაც საზოგადოებაში წესრიგის დამყარება წარმოადგენს. რომაელთა მიმართ წერილის მე-13-ე თავი ეკლესიასა და სახელმწიფოს, ხელისუფლებას შორის ურთიერთობას არეგულირებს: ,,ყოველი სული დაემორჩილოს უმაღლეს ხელმწიფებას, ვინაიდან არ არსებობს ხელმწიფება, თუ არა ღვთისაგან, ხოლო არსებულნი ღვთის მიერ არიან დადგენილნი. ამიტომ ხელისუფლების მოწინააღმდეგე ეწინააღმდეგება ღვთის დადგენილებას, ხოლო მოწინააღმდეგენი მსჯავრს დაიტეხენ თავზე. რადგან უფროსნი საშიშნი არიან არა კეთილი საქმეებისთვის, არამედ ბოროტთათვის. თუ გსურს, რომ ხელმწიფებისა არ გეშინოდეს, კეთილი აკეთე და ქებას მიიღებ მისგან; ვინაიდან იგი ღვთის მსახურია შენდა სასიკეთოდ. მაგრამ თუ ბოროტებას იქმ, გეშინოდეს, რადგან ტყუილად როდი ატარებს მახვილს; ის ღვთის მსახურია და რისხვით შურისმაძიებელი ბოროტმოქმედებაზე. ამიტომ ჩვენ უნდა დავემორჩილოთ არა მარტო რისხვის გამო, არამედ სინდისის გამოც. სწორედ ამისთვის იხდით ხარკს, ვინაიდან ისინი ღვთის მასახურები არიან და დღენიადაგ ამას აკეთებენ. ამრიგად მიეცით ყველას რაც ეკუთვნის: ვისაც ხარკი – ხარკი, ვისაც ბაჟი – ბაჟი, ვისაც შიში – შიში, ვისაც პატივი – პატივი”.
სახელმწიფო გამგებლობის ამოცანები და ფუნქციები
სახელმწიფო გამგებლობის ამოცანაა, სუბიექტური შეხედულებების მიუხედავად დაიცვას თითოეული მოქალაქის უფლებები მათი ცხოვრებისა და რწმენის შესახებ. სახელმწიფოს მიერ დაცული და გარანტირებული უნდა იყოს ადამიანის უფლებები და თავისუფლება, როგორიცაა: სიცოცხლის უფლება, სიტყვის, ბეჭდვის, შეკრებების, მეწარმეობის თავისუფლება, კერძო ქონებისა და საცხოვრებლების ხელშეუხებლობა, საკუთრების უფლება, ოჯახური უფლებები, კანონისა და სასამართლოს წინაშე თანასწორობა, სინდისისა და აღმსარებლობის თავისუფლება და სხვ. საზოგადოებაში წესრიგის დაცვის მიზნით სახელმწიფო გამგებლობა შემდეგ ფუნქციებს ასრულებს:
1. მართლმსაჯულების აღსრულება (რომ. 13:3)
2. კანონმორჩილი მოქალაქეების მხარდაჭერა (რომ. 13:3)
3. დამნაშავეთა დასჯა (რომ. 13:2-4)
4. შინაური და გარეშე მტრებისგან მოქალაქეთა დაცვა (რომ. 13:4)
5. ყველა სახის გადასახადების აკრეფა (რომ. 13:6)
გადასახადების აკრეფა უნდა განიხილებოდეს, როგორც დაკანონებული აუცილებლობა, რათა ქვეყანამ შეძლოს წინსვლა (რომ. 13:5-7) და მას წინააღმდეგობა არ უნდა გაეწიოს (რომ. 13:2) ჩვენ ვაღიარებთ, რომ სახელმწიფოს, ხელისუფლებას უნდა გააჩდეს თავისი მოქალაქეების დაცვის საშუალებები, რათა თავიდან აიცილოს და აღკვეთოს დამნაშავეობა, დაიცვას კანონიერება, უზრუნველყოფდეს ადამიანთა სიცოცხლის უსაფრთხოებას და დაიცვას მათი ქონება.
ხელისუფლებისადმი მორჩილება
,,ყოველი სული დაემორჩილოს უმაღლეს ხელისუფლებას” (რომ. 13:1). ქრისტიანი, ისევე როგორც საზოგადოების თითოეული წევრი, ხელისუფლების მორჩილი უნდა იყოს და თავისი ქვეყნის კანონების შესაბამისად უნდა იცხოვროს. მოთხოვნილებების დადგენა სახელმწიფოს უფლებაა და ჩვენ ვალდებულნი ვართ ის შევასრულოთ.
სამოქალაქო კანონთა დარღვევა, თუ ისინი ღმერთის უზენაეს ძალაუფლებასთან კონფლიქტში არ შედის (საქ. 4:19; 5:29), მორწმუნეებს სახელმწიფოს მხრიდან სასჯელს, ხოლო ღმერთის მხრიდან მსჯავრის დადებას მოუტანს (რომ. 13:2). პავლე მოციქული ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ იესო ქრისტეს მორწმუეები უნდა ემორჩილებოდნენ ხელისუფლებას და ხელმძღვანელობას ავად არ უნდა ახსენებდნენ (ტიტ. 3:1).
სახელმწიფოს მოხელეთა ძალაუფლება
ჩვენ ვაცხადებთ, რომ ყოველგვარი ძალაუფლება ღმერთისგანაა (რომ. 13:1), მაგრამ არ მიგვაჩნია სწორად, რომ როდესაც ადამიანი რომელიმე სახელმწიფოებრივ ძალაუფლებას დაიკავებს, აქვს უფლება თავისი შეხედულებისამებრ იმოქმედოს. როდესაც სახელმწიფო მოხელე მისთვის მინიჭებულ უფლებამოსილებებით მოქმედებს, ღვთის მსახური ხდება (რომ. 13:4). მას არა აქვს უფლება თავისი მდგომარეობა საზოგადოების ინტერესების საზიანოდ გამოიყენოს ან მასზე დაკისრებული ფუნქციები არ შეასრულოს. საკუთარი მოვალეობების პასუხისმგებლობით შესასრულებლად აუცილებლობას არ წარმოადგენს, რომ მოხელე ქრისტიანი იყოს.
წინააღმდეგობა ეკლესიასა და სახელმწიფოს შორის
ხელისუფლების მხრიდან სახარების ქადაგებისა და ღმერთის მსახურების აკრძალვა ეწინააღმდეგება ღვთის ნებას ეკლესიისთვის და ღვთის სიტყვას, რომელიც ქრისტიანთათვის უზენაესი ავტორიტეტია, ამიტომ შეუძლებელია მორწმუეებმა ასეთი მოთხოვნები შეასრულონ (საქ. 4:18-19; 5:28-29).
ეკლესიასა და სახელმწიფოს შორის კონფლიქტების წარმოქმნისას ფიზიკური ამბოხისა და არეულობის ძალადობრივი გზით შეცვლისა და სამოქალაქო დაუმორჩილებლობისაკენ მოწოდება პრობლემის გადაჭრის ღვთიურ გზას არ წარმოადგენს. ეკლესიისათვის ეს მიუღებელია. მორწმუნეებს გაცილებით უფრო ქმედითი საშუალებები გააჩნიათ:
1) ღმერთის სიტყვის ქადაგება (საქ. 4:26-29)
2) ლოცვა (1ტიმ. 2:3)
ეკლესიას აგრეთვე უფლება აქვს გამოიყენოს საქართველოს კონსტიტუციით მინიჭებული საშუალებები და შესაძლებლობები.
ეკლესიის გამოყოფა სახელმწიფოსაგან
ჩვენ მხარს ვუჭერთ საერო სახელმწიფო მოდელს: სახელმწიფოსაგან ეკლესიის გამოყოფასა და ერთმანეთის საქმეში ჩაურევლობას (გამონაკლისს წარმოადგენს სახელმწიფოს უფლება – განახორციელოს კონტროლი და ზედამხედველობა რელიგიური გაერთიანებების მოღვაწეობის კანონიერებაზე და აგრეთვე რელიგიურ გაერთიანებების წევრთა უფლებაზე – მონაწილეობა მიიღოს სახელმწიფო საქმეების მართვაში).
წმინდა წერილში საუბარია რამდენიმე შემთხვევაზე, როდესაც მოციქულები სახელმწიფო მოხელეებს მათი სულების გადარჩენის მნიშვნელობაზე უმოწმებენ, მაგრამ არასოდეს მიუთითებდნენ სახელმწიფოს მართვაზე (საქ. 26:28; 24:25).
თავის მხრივ ეკლესიაც ელოდება სახელმწიფოსაგან, რომ ისიც არ ჩაერევა ეკლესიის შინაურ საქმეებში.
ეკლესიისა და სახელმწიფოს ურთიერთმოქმედების სფეროები
სახელმწიფოსა და ეკლესიას შორის ურთიერთმოქმედების სფეროებად მიგვაჩნია:
საზოგადოებაში ზნეობის დაცვაზე ზრუნვა;
სულიერი, კულტურული, ზნეობრივი და პატრიოტული განათლება და აღზრდა;
დიალოგის შენარჩუნება ეკლესიასა და ხელისუფლების ორგანოებს შორის შესაბამისი კანონების, კანონს დაქვემდებარებული აქციების სათანადოდ მომზადებისა და მიღების გადაწყვეტილებებისას;
მეცნიერება;
ჯანდაცვა;
კულტურა და შემოქმედებითი მოღვაწეობა;
მასობრივი ინფორმაციის საშუალებებში მუშაობა (საერო და საეკლესიო);
მოღვაწეობა გარემოს დაცვის სფეროში;
მოღვაწეობა ეკონომიკურ სფეროში;
ოჯახის, დედათა და ბავშვთა ინსტიტუტების მხარდაჭერა;
საერთაშორისო, ეთიკურ და სამოქალაქო დონეზე მშვიდობისმყოფლობა;
ექსტრემისტული და ტერორისტული საქმიანობის წინააღმდეგ თანადგომა.
არსებობს სფეროები, რომლებშიც ეკლესიას სახელმწიფო სტრუქტურებთან თანამშრომლობა არ შეუძლია ესენია: პოლიტიკური ბრძოლა, ამა თუ იმ პოლიტიკური პარტიის წინასაარჩევნო აგიტაცია, საზოგდოებრივი და პოლიტიკური ლიდერების მხარდასაჭერად კომპანიის გამართვა.
სახარების რწმენის ქრისტიანთა ეკლესია და პოლიტიკა
ღმერთმა როგორც სახელმწიფო ხელისუფლებას, ასევე ეკლესიას კონკრეტული ფუნქციების შესრულება დააკისრა. სახელმწიფო ადგენს კანონებს და დაცვის საშუალებებიც მის განკარგულებაშია. ეკლესია მარადიულ, უცვლელ, სულიერ კანონებსა და სულიერ საშუალებებს ფლობს. ქრისტეს სხეულს, ეკლესიას, ღმერთმა განსაკუთრებული, სულიერი ძალაუფლება მიანიჭა, რომელიც ჩვენი უფლის, იესო ქრისტეს სახარების გავრცელებისკენ და დედამიწაზე ზეციური სასუფევლის დამკვიდრებისკენაა მიმართული.
ეკლესიას და სახელმწიფოს განსხვავებული ამოცანები აკისრიათ. სახელმწიფოში პოლიტიკური საქმიანობების შესასრულებლად ღმერთმა ხელისუფლება დააყენა და ეს დავალება ეკლესიისთვის არ მიუცია. ეს თავის მხრივ არ გულისხმობს იმას, რომ მორწმუნე ადამიანს არ შეეძლოს პოლიტიკოსი გახდეს და საზოგადოებრივ და სახელმწიფო სტრუქტურებში იმოღვაწეოს. ეკლესიის დანიშულება არ არის სახელმწიფოს პოლიტიკური ხელმძღვანელობა, თუმცა მოვალეობაა, საჭიროების შემთხვევაში სათანადო, ბიბლიური რჩევებისა და გაფრთხილებების მიცემა სახელმწიფო მოხელეებისადმი. ბიბლიაში მრავლადაა მაგალითები, როდესაც მორწმუნეები გარკვეულ გარემოებათა გამო, სახელმწიფოში მნიშვნელოვან პოლიტიკურ პოსტს იკავებდნენ და იმ ქვეყნისთვის ღვთიური კურთხევები მოჰქონდათ (დაბ. 41:41; დან. 6:1-3).
ჩვენ მიგვაჩნია, რომ:
რელიგიურ, მაღალზნეობრივ, ოჯახური ღირებულებების დამცველ ადამიანებს შესაძლებელია პოლიტიკურ და სოციალურ საკითხებში განსხვავებული მოსაზრებები გააჩნდეთ. ჩვენ, როგორც მორწმუნეებს, შეგვიძლია საზოგადოებისა და სახელმწიფოს სრულყოფილებას ვემსახუროთ, ამავე დროს ეკლესიისა და სახელმწიფოს სუვენერულობის პრინციპები დავიცვათ. შემწყნარებლობის გათავისება და ამ საკითხთან კონკრეტული დისკუსიებისა და მოქმედებების არსებობა აერთიანებს ადამიანებს, უკეთესს ხდის საზოგადოებას და რელიგიურ თავისუფლებას იცავს.
ეკლესია განსხვავებული პოლიტიკური შეხედულებების მქონე ადამიანებს მშვიდობისაკენ და ურთიერთობისაკენ მოუწოდებს. ეკლესიის წევრებს, მღვდელმსახურებს, მრევლს, შეუძლიათ განსხვავებული პოლიტიკური მოსაზრებები ჰქონდეთ, მაგრამ არა ისეთი, რომელიც აშკარად ეკლესიური მოძღვრების საწინააღმდეგოა.
მღვდელთმსახურთ არ შეუძლიათ მონაწილეობა მიიღონ პოლიტიკური ორგაიზაციების საქმიანობაში, ისეთ საარჩევნო პროცესებში როგორიცაა: პოლიტიკური ორგანიზაციების თუ ცალკეულ კანდიდატთა საჯარო მხარდაჭერა, აგიტაცია-პროპაგანდა და ა.შ. მოქმედ ღვთისმსახურთ არა აქვთ უფლება საარჩევნო კომპანიაში (საპრეზიდენტო, საპარლამენტო, ადგილობრივ) საკუთარი კანდიდატურის დასახელების. ამავე დროს სხვა მოქალაქეების მსგავსად დაცული უნდა იყოს მრევლის და ღვთისმსახურთა არჩევნებში მონაწილეობის უფლებები.
ეკლესია თავის მხრივ უარს ამბობს: პოლიტიკურ ბრძოლაში მონაწილეობაზე, პოლიტიკურ პარტიებში და წინასაარჩევნო პროცესებში ჩართვაზე, მაგრამ ეს არ ნიშნავს იმას, რომ ის უარს ამბობს საზოგადოებისთვის მიშვნელოვან საკითხებზე საკუთარი პოზიციების გამოხატვასა და მისი ხელისუფლების ორგანოების წინაშე წარდგენაზე.
ეკლესია არ არის წინააღმდეგი, რომ მრევლის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღონ აღმასრულებელ და სასამართლო გადაწყვეტილებებში. თავიანთი მოქალაქეობრივი მოვალეობების შესრულებისას მორწმუნეები მოწოდებულნი არიან და შეუძლიათ მონაწილეობა მიიღონ პროცესებში, რაც ნებისმიერი დროის ხელისუფლების არჩევნებთანაა დაკავშირებული. მორწმუნეები, რომლებიც სახელმწიფო ან პოლიტიკურ მოღვაწეობაში ან სხვადასხვა ორგანიზაციათა საქმიანობაში ინდივიდუალურად მონაწილეობენ, ამას აკეთებენ დამოუკიდებლად და არ გამოდიან ეკლესიის სახელით.
ქრისტიანული კონფესიები და სხვა რელიგიები
ისტორიის მანძილზე სხვადასხვა ქრისტიანული კონფესიები წარმოიშვა: მართლმადიდებლები, კათოლიკები და სხვადასხვა დენომინაციის პროტესტანტები. მათ გასხვავებული ხედვა აქვთ იესო ქრისტესა და მოციქულთა მსახურების საიდუმლოებებზე. ჩვენ საფუძვლად ვიღებთ 325 წლის ნიკეის მსოფლიო საეკლესიო კრებისა და 381 წლის კონსტანტინეპოლის (ცარიგრადი) მეორე მსოფლიო კრების მიერ მიღებულ რწმენის სიმბოლოებს, რომლებიც ცნობილია, როგორც ,,ნიკეცარეგრადის რწმენის სიმბოლო”. მისი ფორმულირება შემდეგნაირადაა:
,,მწამს ერთი ღმერთი, ყოვლაძლიერი მამა, ცისა და მიწის, ყოველივე ხილულისა და უხილავის შემოქმედი.
და ერთადერთი უფალი იესო ქრისტე, ღვთის მხოლოდშობილი ძე, მამისაგან შობილი საუკუნეთა უწინარეს, ღმერთი ღმერთისაგან, ნათელი ნათლისაგან, ჭეშმარიტი ღმერთი ჭეშმარიტი ღმერთისაგან, შობილი, არა ქმნილი. მამის ერთარსი და ვისგანაც შეიქმნა ყოველივე ჩვენთვის, ადამიანების გულისთვის და ჩვენს გადასარჩენად ზეციდან ჩამოსული. სულიწმიდისგან და ქალწულ მარიამისგან განსხეულებული და ადამიანად გადაქცეული. პონტოელი პილატეს დროს ჩვენთვის ჯვარზე გაკრული, ტანჯული და დაფლული, მამის მარჯვნივ მჯდომარე და ცოცხალთა და მკვდართა განსასჯელად მეორედ მომავალი. მის მეფობას არ ექნება დასასრული.
და სულიწმიდა, უფალი ცხოველმყოფელი, მამისაგან გამოსული, მამასთან და ძესთა თანაბრად თაყვანსაცემი და განსადიდებელი, წინასწარმეტყველთა მეშვეობით მეტყველი. და ერთიანი, წმინდა მსოფლიო სამოციქულო ეკლესია.
ვაღიარებ ერთ ნათლობას ცოდვათა მისატევებლად. მოველი მკვდრეთით აღდგომას და მომავალ საუკუნო სიცოცხლეს. ამინ”. გარდა ამისა, ჩვენ მხარს ვუჭერთ ხუთ ძირითად პროტესტანტულ რეფორმაციას:
1. მხოლოდ წმიდა წერილი (Sola Scriptura)
2. მხოლოდ ქრისტე (Sola Christa)
3. მხოლოდ მადლით (Sola Gratia)
4. მხოლოდ რწმენით (Sola Fide)
5. მხოლოდ ღმერთის დიდებით (Soli Deo Gloria)
დასასრულს ჩვენ ვაცხადებთ, რომ იესო ქრისტეს ეკლესია მსოფლიო ეკლესიაა. მას აქვს ერთი ჭეშმარიტება და ერთი სხეულია მრავალი ასოებით. ჩვენ ვთვლით, რომ ბიბლიის თანახმად საჭიროა მხარი დავუჭიროთ სხვადასხვა კონფესიათა შორის ურთიერთობას ქრისტიანული ფასეულობების განმტკიცებისა, გავრცელებისა და პატივისცემის გამოხატვის მიზნით.
სხვა რელიგიები
ბიბლია ჩვენი მოძღვრების საფუძველს წარმოადგენს და იგი აბსოლიტურად ღვთისულიერია. მასში ღმერთის ნებაა გამოხატული ადამიანის გადასარჩენად. ჩვენ გვწამს, რომ ყველა ადამიანი ღმერთის ხატად და მსგავსადაა შექმნილი. შექმნილია უფლის განსადიდებლად და იესო ქრისტეს მეშვეობით დახსნის მისაღებად.
ჩვენ მოვუწოდებთ მშვიდობის, ჰარმონიის, შემწყნარებლობისა და პატივისცემისაკენ, განსხვავებული რელიგიური რწმენის მიმდევართა მიმართ ყველა კეთილი ნების მქონე ადამიანებს, მათი მსოფლმხედველობის მიუხედავად.
ოკულტიზმთან დამოკიდებულება
ბოლო დროს ჩვენს ქვეყანაში ფართოდ გავრცელდა ოკულტიზმითა და ოკულტური ნიშნებით გატაცება (ჰოროსკოპები, მკითხაობა, ჯადოქრობა, თეთრი და შავი მაგია, ჰიპნოზი, ექსტრასენსობა, ექიმბაშობა, ნათელმხილველობა, გრძნეულება და სხვა).
ცოდნისკენ და ძალებისკენ ადამიანის სწრაფვამ დამახინჯებული ხასიათი მიიღო. ოკულტიზმის მსახურები თავიანთ მოქმედებას ,,ღვთიური” ძალებით ასაბუთებენ. ეს სიცრუეა! ეს ადამიანებით მანიპულირებისკენ სწრაფვაა.
ბიბლიაში გარკვევითაა ჩაწერილი: ,,თუ გეტყვიან: ,,გამოჰკითხეთ მკვდრის გამომძახებელთ და გრძნეულთ, მოჩურჩულეთ და მუცლით მეზღაპრეებს”, განა ყოველი ხალხი თავის ღმერთს არ გამოჰკითხავს მკვდართა მეშვეობით ცოცხალთათვის? რჯულსა და მოწმობას ვფიცავ, რომ იტყვიან ისინი ისეთ სიტყვას, რომელსაც არა აქვს განთიადი”. (ეს. 8:19-20)
ბიბლია კატეგორიულად კრძალავს ბნელ ძალებთან ურთიერთობას. ოკულტური ნიშნებისა და მათი ძალებისაკენ მიქცევა, ღმერთისადმი დაუმორჩილებას გამოხატავს.
ოკულტიზმი ეშმაკის ერთ-ერთი იარაღია, რომელიც ყველაფერს აკეთებს იმისათვის, რომ ადამიანი ისე აღმოჩნდეს ღმერთის საპირისპირო მხარეს, გააზრებაც კი ვერ შეძლოს. ეშმაკი თავის სასარგებლოდ იყენებს ადამიანის ბიბლიურ გაუნათლებლობას, თავის ცრუ და ცილისმწამებლურ ბუნებას, სხვადასხვა საცდურებს და ცდილობს მის სულში ჩათესოს ანტიღვთიური განწყობა. ოკულტიზმის მიმდევრები ცრუ ღმერთებს აღიარებენ, რაც თავისთავად ჭეშმარიტი ღმერთის უარყოფას ნიშნავს. ბიბლია მრავალგზის იძლევა გაფრთხილებას, რომ ოკულტიზმით გატაცებულ ადამიანებს ღვთიური სასჯელი მოელით.
ეკონომიკა, შრომა და საკუთრება
ეკონომიკის მარტივად გაგების საფუძველში ორი ფაქტი დევს:
დედამიწა და ყველაფერი რაც მასზე იმყოფება ღმერთის შექმილია და მას ეკუთვნის. ქვეყნიერების შექმნის დასაწყისში მან ადამიანს უფლება მისცა, რომ ყველანაირი მიწიერი სიკეთით ესარგებლა (დაბ. 1:27-28)
კაცობრიობა ცოდვის ჩადენის გამო, დაცემული ქმილებაა და ადამიანთა შორის ყველა ურთიერთობა, მათ შორის ეკონომიკურიც, ცოდვისა და მანკიერების დაღს ატარებს, ამიტომაა რომ სრულყოფილი ურთიერთობები შეუძლებელია.
ვერავითარი ეკონომიური სისტემა, იქნება ის კაპიტალისტური, სოციალისტური კომუნისტური თუ ნებისმიერი სხვა, უუნაროა იმაში, რომ ადამიანის ყველა საჭიროებები დააკმაყოფილოს. უკეთეს შემთხვევაში მაღალგანვითარებულ ეკონომიკურ სისტემას შეუძლია, რომ საზოგადოების უმეტეს ნაწილი ღირსეული მატერიალური არსებობით უზრუველყოს.
არცერთ ეკონომიკურ სისტემას არ შეიძლება ქრისტიანული ეწოდოს, მაგრამ ზოგიერთი მათგანი სხვებთან შედარებით უფრო ახლოს დგას ღმერთის სიტყვასთან. ეკონომიკის დარგში ძირითადი ბიბლიური პრიციპებია: